خانه » مقالات زعفران » اخبار » برداشت زعفران در نطنز به 1600 کیلوگرم رسید

برداشت زعفران در نطنز به 1600 کیلوگرم رسید

برداشت زعفران در نطنز به 1600 کیلوگرم رسید

عبدالرضا مهدی بادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز، ضمن اشاره به برداشت زعفران در این منطقه اظهار داشت: مزایای کشت این گیاه سودآور در کنار مقاومت به خشکی و کم آب بودن در سال‌های اخیر کشت این محصول توانسته نقش سازنده‌‌ای در اقتصاد منطقه و تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه به دلیل ایجاد اشتغال فصلی و کشت و کار راحت سبب شده تعداد بیشتری از کشاورزان به کشت این محصول ارزشمند در سطح شهرستان نطنز روی آورند، گفت: شهرستان نطنز قطب تولید زعفران در استان اصفهان است و عمده زعفران  نیز در شهر «طرق رود» تولید می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز ابراز داشت: کشت زعفران در مناطق کوهستانی سابقه طولانی دارد و با توجه به نیاز آبی کم این گیاه، کشت آن در بخش کویری بادرود نیز با استقبال خوبی مواجه شده است.

مهدی بادی ضمن اشاره به مزارع تحت کشت زعفران در شهرستان نطنز تاکید کرد: از مجموع 240 هکتار مزارع زعفران شهرستان نطنز، 160 هکتار از آن در بخش مرکزی و 60 هکتار در بخش کویری بادرود قرار دارد که تقریبا 100 هکتار از این مزارع به شهر طرق رود اختصاص دارد.

مهدی بادی با بیان اینکه از مجموع 240 هکتار کشت زعفران در سال جاری مقدار 10 هکتار زیر کشت زعفران قرار گرفته است، اذعان داشت: امسال مقدار  یک هزار و 600 کیلو زعفران خشک از مزارع شهرستان نطنز برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه فصل برداشت زعفران از اواخر مهرماه شروع و تا پایان آبان ماه ادامه دارد، تأکید کرد: تولید زعفران از نظر اقتصادی صرفه بسیار خوبی دارد چراکه در کنار سود حاصل از فروش محصول تولیدی، زمینه اشتغالزایی فصلی حدود 400 نفر از شهروندان شهرستان نطنز را به وجود آورده است.

تاثیر کرونا بر صادرات زعفران
مطالعه

مدیر جهاد کشاورزی نطنز با بیان اینکه هر هکتار زعفران زمینه اشتغال پنج نفر را فراهم می‌کند، تصریح کرد: سعی شده است با اعطای تسهیلات و همچنین حمایت از کشاورزان فعال در این بخش، زمینه توسعه کاشت زعفران در شهرستان نطنز فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه از هر کیلوگرم گل زعفران برداشت شده، 2.5 مثقال زعفران به دست می‌آید، اذعان داشت: یکی از مهمترین ضرورت‌های برداشت زعفران و عرضه آن به بازارهای داخلی و جهانی بسته‌بندی مناسب آن است که در این راه قدم‌های خوبی توسط تولیدکنندگان برداشته شده است.

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.