خانه » مقالات زعفران » خواص گلبرگ زعفران

خواص گلبرگ زعفران

خواص گلبرگ زعفران
دانشمندان چینی پژوهش هایی را بر روی خواص بخش های گوناگون زعفران انجام داده اند. و به این نتیجه رسیدند که خواص گلبرگ زعفران چیزی کمتر از کلاله های گرانبهای آن نیست. به همین دلیل اخیرا گلبرگ های بنفش زعفران توجه زیادی را به خود جلب نموده اند و به صورت دم کرده استفاده می شود.

دم کرده گلبرگ زعفران

از روش های رایج برای دریافت خواص گلبرگ زعفران ، دمنوش آن هاست. آنتی اکسیدان موجود در گلبرگ زعفران، ایمنی لازم برای بدن را در برابر رادیکال های آزاد ایجاد می کند. زمانی که مشخص شد خواص گل زعفران به مقدار رشته های قرمز زعفران اهمیت دارند، دیگر خبری از دور ریختن این گلبرگ ها نبود. ضمن اینکه این گلبرگ ها علاوه بر کاربرد خوراکی و دارویی در صنایع هم جایگاه مناسبی کسب کرده اند. برای این گلبرگ ها فواید بهداشتی و دارویی قائل شده اند. نقش این گلبرگ در صنعت رنگ سازی هم اهمیت زیادی دارد.

 

عرق گیری از گلبرگ زعفران

هر یک کیلو زعفران تولید کننده هفت لیتر عرق خالص زعفران می باشد. برای عرق گیری از گلبرگ های خشک زعفران استفاده می کنند. از این عرق پر فایده به عنوان یک ماده ضد افسردگی، شادی بخش، آرام بخش و برای بهبود عملکرد حافظه استفاده می شود.

 

دانشمندان چینی پژوهش هایی را بر روی خواص بخش های گوناگون زعفران انجام داده اند. و به این نتیجه رسیدند که خواص موجود در گلبرگ های بنفش زعفران چیزی کمتر از کلاله های گرانبهای آن نیست. به همین دلیل اخیرا گلبرگ های بنفش زعفران توجه زیادی را به خود جلب نموده اند و به صورت دم کرده استفاده می شود.

زعفران و سرطان کبد
مطالعه

 

با توجه به خاصیت های بسیار گلبرگ های زعفران، چینی ها از این گلبرگ ها برای درمان خیلی از بیماری ها استفاده می کنند. همچنین، گلبرگ های زعفران در قسمت های دیگری همانند صنعت نیز استفاده می شود. در صورت احتیاج به استفاده از رنگ های طبیعی و به ویژه استفاده در رنگ آمیزی فرش ها، اشخاص زیادی از گلبرگ های بنفش زعفران برای رنگ کردن فرش ها و لباس ها استفاده می کنند.

 

گلبرگ های بنفش زعفران را می توان به روش تازه و یا خشک استفاده کرد. با توجه به زمان محدود گلدهی زعفران در فصل پاییز، عموما محصول خشک شده آن مورد استفاده قرار می گیرد. هنوز هم تحقیقات و مطالعات گسترده ای در زمینه خواص زعفران در حال انجام است و بزودی نتیجه های آن از طرف محققان مراکز علمی معتبر در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

خواص گلبرگ زعفران

خواص گل زعفران

به طور کلی، گلبرگ های زعفران دارای مقدار فراوانی آنتی اکسیدان است. همچنین، از جوشانده گلبرگ ها برای درمان خیلی از بیماری ها و ناهنجاری ها از جمله افسردگی، فشار خون، سرطان، و همینطور به عنوان عاملی مهم در جلوگیری از نابینایی استفاده می شود.

 

خواص گل زعفران برای تندرستی بدن بسیار زیاد است.

در اکثر کشورها از گیاه زعفران برای درمان بیماری آسم، تقویت معده و به عنوان اشتها آور استفاده می شود.

 

یکی از علت های نرخ بالای زعفران این است که از ۴۰۰ هزار کلاله زعفران در حدود ۱ کیلوگرم زعفران بدست می آید.

 

گیاه زعفران قبل از برداشت رنگ روشنی دارد و کم کم به رنگ قرمز تیره تبدیل می شود.

صادرات زعفران ایران به نام اسپانیا
مطالعه

همین طور گیاه زعفران دارای عطر و طعم خوبی می باشد.

یکی از خاصیت های گل زعفران این است که دردهای قاعدگی را درمان می کند.

 

درد قاعدگی در زنان رایج است و افراد زیادی به آن دچار می شوند به همین علت برای تسکین درد قاعدگی پیشنهاد می شود که از گیاه زعفران استفاده کنند.

 

همین طور از گیاه زعفران به عنوان تحریک کننده قاعدگی هم استفاده می شود.

افرادی که قاعدگی نامنظمی دارند می توانند از دم کرده گیاه زعفران استفاده کنند.

دم کرده گل زعفران علاوه بر کاهش درد قاعدگی در کاهش و راحتی خونریزی رحم هم مفید می باشد.

 

گلبرگ زعفران کاهنده فشار خون:

کاهش فشار خون از خواص گلبرگ زعفران است و این خاصیت را با حس آرامش ایجاد خواهد کرد. آنتوسیانین موجود در زعفران سبب کاهش فشار خون می شود. رنگ دانه های گلبرگ زعفران این خصوصیت را در خود دارند. گرفتگی عضلات با اتانولی و عصاره آبی موجود در این گلبرگ ها از بین می رود و فشار خون طبیعی می شود.

 

آسان شدن روند قاعدگی:

دم کرده گل زعفران در تنظیم قاعدگی خیلی مفید و موثر است و دم کرده گلبرگ زعفران بسیار توصیه می شود.

 

خواص گلبرگ زعفران

سرطان:

این دسته از خواص گلبرگ زعفران هم غیر قابل چشم پوشی است. این مورد هم از خواص آنتی اکسیدانی و ترکیبات فانکشنال زعفران نتیجه می شود. آنتوسیانین ها سبب به وجود آمدن رنگ قرمز، آبی و بنفش می شوند. این ماده با نقش آنتی اکسیدانی برای بیماری سرطان اهمیت دارد. بیشترین خواص گلبرگ زعفران در درمان سرطان کبد دیده می شود. گلبرگ زعفران با خواص ضدالتهابی هم دارد.

خواص و مضرات زعفران
مطالعه

 

تندرستی قلب با گل زعفران:

زعفران به علت سرشار بودن از آنتی اکسیدان برای سلامت قلب پیشنهاد می شود. گلبرگ هایی که از گونه کروکوس هستند با ترکیباتی مانند آنتوسانین، گلیکوزید و فلانوئید شناخته می شوند. به همین خاطر با نقش محافظتی در مقابل رادیکال های آزاد تعریف می شود و سلامتی قلب را تضمین می کند.

 

درمان بیماری افسردگی و اختلال های عصبی با گلبرگ زعفران:

مولکول های فعال گلبرگ ها از ترکیبات فنولی تشکیل یافته است. فلانوئید و آنتوسیانین دو ماده فنولی هستند. از آنتوسیانین ها به عنوان کاهنده ی درد و شادی آوری یاد می شود که در درمان بیماری افسردگی بسیار موثر است.

 

آرایشی و بهداشتی با گل زعفران:

در صنایع آرایشی و بهداشتی هم می توان به عنوان رنگ های رژلب، شامپو، سایه چشم، کرم ضد چروک، آب رسان، تمیز کننده پوست و… استفاده کرد.

 

از دیگر خواص درمانی گل زعفران می توان به بهبود دید چشم، افزایش ایمنی بدن ضد دیابت، ضد چاقی، ضد التهاب، جلوگیری از سفیدی مو، جلوگیری از پیری زود رس اشاره کرد.

 

1 دیدگاه در “خواص گلبرگ زعفران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.