خانه » مقالات زعفران » خواص زعفران برای درمان کبد چرب

خواص زعفران برای درمان کبد چرب

در این مطلب سعی داریم تا مطالبی درباره خواص زعفران برای درمان کبد چرب و درمان کبد چرب در طب سنتی و درمان کبد چرب با زعفران مطالبی را بیان کنیم.امید است در پایان بتوانیم به تمامی سوالات مطرح شده در بالا پاسخ دهیم.

کبد چرب چیست؟

کبد دومین عضو بزرگ در بدن  است و مسئول رد کردن تمام مواد غذایی و نوشیدنی مصرف شده از صافی است که این بدان معناست که کبد فاکتورهای مضرر مواد غذایی را گرفته و آنها را به صورتی بدون ضرر وارد سیستم‌های دیگر بدن می‌کند، به بیان دیگر کبد به عنوان یک فیلتر عمل میکند.

کبد به طور طبیعی خود را توسط سلول‌هایی ترمیم و پاکسازی می‌کند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده زیاد باشند در کار ترمیم وپاک سازی کبد اختلال ایجاد شده و کبد کارایی قبل را کمتر دارد.

زعفران و کبد چرب زعفران و کبد زعفران نطنز زعفران کبد چرب زعفران کبد زعفران در درمان کبد چرب زعفران برای کبد مفید است زعفران برای کبد خوب است زعفران برای کبد چرب خوب است زعفران برای کبد چرب زعفران برای کبد زعفران خواص شیر زعفران برای کبد خواص زعفران برای کبد چرب خواص زعفران برای کبد خواص زعفران بر کبد خواص زعفران خواص چای زعفران برای کبد چرب

خطرات کبد چرب برای بدن

کبد، عضو مهمی در بدن انسان است، که اگر به هر دلیلی از کار بیفتد، خطراتی جدی بدن انسان را تهدید می‌کند و ادامه زندگی بدون وجود آن ممکن نخواهد بود. وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می‌شود. کبد چرب یک موقعیت بسیار مخرب را در بدن انسان ایجاد می‌کند و بدتر اینکه هیچ علامت هشدار‌ دهنده‌ای در ابتلا ندارد.و تنها راه تشخیص آن انجام آزمایش و سونوگرافی می باشد.

عادات و رفتارهای غلط بسیاری باعث ایجاد این بیماری هستند  که مهم‌ترین آنها مصرف مواد غذایی چرب، اضافه وزن، نداشتن فعالیت بدنی سالم یعنی  ورزش و تحرک مفید، سوء‌تغذیه، فشار خون بالا، بارداری، مصرف داروهایی همچون آسپرین و تتراسایکلین و آنتی بیوتیک هستند.

به عقیده پزشکان خستگی و بی‌حالی، کاهش وزن و بی اشتهایی، تهوع ، ضعف عمومی بدن، درد در مرکز یا سمت راست بخش بالای شکم و… از مهم‌ترین علائم کبد چرب است. افراد می‌توانند با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی از بیماری خود  و نیز نوع آن مطلع شوند و برای درمان آن اقدام کنند.

خواص زعفران برای پوست
مطالعه

چه کسانی کبد چرب می گیرند؟

 کسانی که دیابت و بیماری قند نوع یک یا دو دارند اما بدنشان انسولین را پس می زند حتی اگر انسولین تزریقی باشد اینها دچار کبد چرب می شوند. کسانی که داروهای شیمیایی خاص مصرف می کنند که اثر سوء بر روی کبد دارد. مخصوصاً آنتی بیوتیک ها ، چرک خشک کن ها بدون تجویز پزشک، بدون آنکه عفونت یا چرک داخلی ثابت بشود طبق تجویز خودشان یا اهالی منزل  آنتی بیوتیک می خورند و متأسفانه این موارد در کشور ما به وفور یافت می شود.

کسانی که مصرف چربی زیاد دارند سرخ کردنی، تفت دادنی، بو دادنی ،چند بیماری می آورد مانند سوزش چشم و خارش چشم و یکی هم ایجاد کبد چرب می کند.

 کسانی که تخم مرغ نیمرو و یاتخم مرغ آب پز زیاد می خورند چند بیماری می آورد که یک از آنها کبد چرب است.

 کسانی که خود درمانی های غلط دارند  و طبق رزیم خود ابداعی خودشان کاهش وزنشان را سریع انجام می دهند. مثلاً در هفته بیش از دو کیلو وزنشان را کاهش می دهند. این کار هم عوارض سوء دارد علاوه بر سکته، کبد را هم چرب می کند.

خواص زعفران برای درمان کبد چرب در طب سنتی

از آنجایی که طب سنتی این روزها به عنوان یک طب فراگیر مطرح  است و از طرفی با  اقبال عمومی بسیار خوبی  مواجه شده است. متخصصان طب سنتی  با بیان اینکه کبد چرب بیماری فراگیر و روبه افزایش است، می‌گویند: پیشگیری مهم‌تر از درمان است و به همین دلیل توصیه ما به افراد این است که با داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش و کنترل وزن خود جلوی این بیماری را بگیرند.

یکی از متخصصان طب سنتی  می‌گوید: افرادی که دارای بیماری‌های قلبی و عروقی هستند تقریباً همگی از بیماری خود مطلعند و برای درمان آن نیز کوشش می‌کنند، حال اینکه شاید حدود ۲۰ درصد افراد جامعه به بیماری‌های قلبی دچار شده‌اند.جالب است  بدانید که بیماری کبد چرب بیماری است که تعداد زیادی از مردم را تهدید می‌کند اما بسیاری از مبتلایان  به کبد چرب از بیماری خود خبر ندارند و با شیوه‌های درمان کبد چرب هیچ گونه آشنایی ندارند.

زعفران و کبد چرب زعفران و کبد زعفران نطنز زعفران کبد چرب زعفران کبد زعفران در درمان کبد چرب زعفران برای کبد مفید است زعفران برای کبد خوب است زعفران برای کبد چرب خوب است زعفران برای کبد چرب زعفران برای کبد زعفران خواص شیر زعفران برای کبد خواص زعفران برای کبد چرب خواص زعفران برای کبد خواص زعفران بر کبد خواص زعفران خواص چای زعفران برای کبد چرب

این متخصصان طب سنتی از عرق کاسنی و شاتره به عنوان مهم‌ترین عامل پاکسازی کبد نام می‌برند و بیان میکنند: این دو گیاه خاصیت درمانی فوق‌العاده‌ای دارند و برای مبتلا نشدن به بیماری کبد چرب می‌توان از آب این دو گیاه برای پاکسازی کبد استفاده کرد. ضمن اینکه سرکه سیب، رب انار و زرشک و… نیز برای پاکسازی کبد بسیار توصیه می‌شود.

ارزش غذایی زعفران
مطالعه

 وقتی کبد انسان دارای ۵تا۱۰ درصد چربی باشد می گویند :فرد مبتلا به کبد چرب شده است بنابر‌این باید به فکر درمان آن باشد، چراکه عدم توجه به درمان کبد چرب می‌تواند فرد را در آینده با مشکلات زیادی روبه‌رو کند.

متخصصان طب سنتی در ادامه می‌گویند: انجیر، فندق، مویز، زعفران ، کاسنی و شاتره  برای بیماری‌های کبد بسیار مفید است.

درمان فوری کبد چرب با زعفران

محققان دریافتند :خواص زعفران برای درمان کبد چرب با بهبود فرایند اپوپتوز ، جلوگیری از تکثیر بی‌رویه سلول‌ها و اثر ضد التهابی که دارد، می‌تواند آغاز سرطان کبد یا گسترش آن‌را به شکل قابل‌توجهی در موش‌ها مهار کند. سرطان سلول‌های کبدی یا HCC، پنجمین سرطان رایج در جهان و سومین عامل مرگ در مبتلایان به سرطان به شمار می‌رود.

ابتلا به هپاتیتB، C و بیماری کبد چرب، در معرض سرطان‌زاهای محیطی مانند قرار گرفتن در معرض تششعات رادیو اکتیو و ، مصرف بی‌رویه آهن و استفاده از مشروبات الکلی می‌تواند زمینه ابتلای فرد را به این سرطان کشنده فراهم کند.

تحقیق روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد، عصاره زعفران به راحتی می‌تواند نقش یک محافظ شیمیایی قوی را در برابر این عوامل بازی کند. به نوشته ساینس‌دیلی؛ پژوهشی که توسط محققان دانشگاهی در  امارات متحده انجام شد نشان می‌دهد؛ زعفران که پیش از این خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن به اثبات رسیده، به خوبی می‌تواند از کبد در برابر پیشرفت سرطان و عوامل سرطان‌زایی مانند DEN  که در تنباکو، وسائل آرایشی، بنزین و غذاهای فراوری شده، وجود دارد، حافظت کند. استفاده از زعفران در درمان بیماری‌های چشمی موثر است؛ زعفران از آن جا که حاوی خواص آنتی‌اکسیدان فراوانی است متخصصین طب گیاهی آن را برای درمان ضعف بینایی توصیه می‌کنند. این پژوهشگران دو هفته پیش از القای ماده سرطانی به موش‌ها، رژیم حاوی زعفران آن‌ها را با دوزهای گوناگون ۷۵، ۱۵۰و ۳۰۰ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز آغاز کردند و آن را به مدت ۲۲ هفته ادامه دادند. نتایج نشان می‌دهند گروهی از موش‌ها که بالاترین دوز عصاره زعفران را دریافت کرده‌اند،  از ایجاد سلول‌های سرطانی در کبد مصون مانده‌اند. در گروه‌های دیگر که درمان پیش از القا آغاز شده نیز کاهش پروتئین‌هایی که نشانه اولیه وجود سرطان هستند، به وضوح دیده می‌شود و روند پیشرفت بیماری یا آغاز آن به مراتب کندتر شده است. دکتر عمرو که سرپرستی این تحقیق را به عهده داشته، می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهند زعفران با کمک به اجرای فرایند اپوپتوز(مرگ تنظیم‌شده سلولی)، جلوگیری از تکثیر بی‌رویه سلول‌ها و اثر ضد التهابی این نقش ضد سرطانی را به خوبی ایفا می کند.

خواص چای زعفران
مطالعه

رژیم غذایی درمان کبد چرب

خوردن نخودآب که به همراه ادویه‌جات گرم مثل دارچین و زعفران درست شود و در آن شوید وجود داشته باشد، می‌تواند غلظت مواد داخل کبد را کم کند. برای درست کردن نخودآب می‌توان از آب گوشت، نخود، برنج، گوشت و زعفران استفاده کرد. یکی دیگر از سبزی‌هایی که باعث تقویت کبد می‌شود، شنبلیله است که استفاده از آن در غذاها به بیماران مبتلا به کبد چرب توصیه می‌شود.

درمان کبد چرب با چای زعفران

از دیگر مواردی که باعث درمان کبد چرب می شود خوردن چای زعفران است. از خواص زعفران برای درمان کبد چرب می توان به نوشیدن چای زعفران اشاره کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *